Pioneers Women Lead at NEC Indoor Championships; Men in Second

Complete Day One Results

LANDOVER, MD (February 11, 2012) - Day one of the 2012 Northeast Conference Indoor Track & Field Championships wrapped up on Saturday afternoon and after four scored events, the Sacred Heart women are in the lead and the men sit second heading into the final day of competition at the Prince George's Sports & Learning Complex.

The SHU women are out in front with 43.50 total points, in front of Monmouth in second, 33 points, and defending champion LIU Brooklyn in third, 22 points.  On the men's side, Monmouth leads the field with 46 total points and SHU is second with 40 points.  Defending champions Central Connecticut State is third with 24 points.

Sophomore Brittney Lane (Greenwich, NY) took home the NEC title in the 3,000 meters and led three Pioneers who scored in the event.  Lane took home the medal with an ECAC qualifying time of 9:51.47.  Grad student Brittany Heninger (Bristol, CT) also registered an ECAC qualifying time while finishing third in 9:54.82.  Junior Alyssa Selmquist (Northford, CT) was seventh in a time of 10:13.90

Freshmen Emily Kiss (Kenvil, NJ) and Sarah Wallis (Forked River, NJ) both scored in the pole vault for SHU.  Kiss cleared a height of 2.90 meters, good for fifth, while Wallis was seventh clearing the bar at 2.75 meters.  Senior Ashley Matakevich (Stratford, CT) took fourth in the long jump with a leap of 5.51 meters.

In the shot put, sophomore Lindsay Aponte (West Islip, NY) took second in the event with an ECAC qualifying throw of 14.21 meters.  Fellow sophomore Kolbi Smith (Valatie, NY) finished fifth with a toss of 13.07 meters while sisters Chantaul Smith (New Britain, CT) and Athalia Smith (New Britain, CT) were seventh and eighth, respectively, with throws of 12.39 meters and 12.24 meters.

In the women's 60-meter dash, freshman Ashia Wright (Cheshire, CT) advanced to Sunday's final with a qualifying time of 7.79 seconds.  In the 500-meters, sophomore Katelyn Racanelli (Riverside, CT) ran the third fastest qualifying time at 1:18.55 to advance to Sunday's final.

A pair of Pioneers advanced to the finals in the mile Heninger and senior Brittany Llobell (West Sayville, NY).  Heninger came in at 5:11.45 in her heat and Llobell clocking in at 5:09.38.

For the men, sophomore Drayke Jackson won the individual title in the high jump, clearing the bar at 2.07 meters, qualifying for IC4A's in the process.  In the 3,000 meters, senior Jeffrey Lusignan (East Montpelier, VT) finished third overall with a time of 8:27.91.  Junior Christopher Connelly (Medford, NY) was sixth overall clocking in at 8:30.86.  Lusignan qualified for Sunday's final in the mile with a time of 4:16.15.  He will be joined in the final field by senior Andrew Houghtalen (West Charlton, NY) who qualified with a time of 4:19.36.

Junior Philip Miccio (Jericho, NY) earned a third place finish in the weight throw with a throw of 16.43 meters.  Sophomore Marc Troiani (Valhalla, NY) took fifth with a throw of 16.03 meters and junior Matthew Wagner was seventh with a toss of 15.83 meters.

In the long jump, sophomore Brandon Hutchinson (Bay Shore, NY) was second in the event with a leap of 6.96 meters.  Freshman Gregory Hazell (Airmont, NY) was eighth at 6.66 meters.

Junior Jeremy Rosado (Brooklyn, NY) advanced to the finals in two events on Saturday.  Rosado will run in the 60-meter dash final along with sophomore Kevin Eckel (Haverford, PA).  Eckel ran a time of 7.04 seconds and Rosado ran in 7.08 seconds.  Rosado ran the fastest qualifying time in the 60-meter hurdles at 8.28 seconds, will be joined by senior teammate Bertony Jean-Louis (Norwalk, CT) in the final thanks to his 8.40 clocking.

Three Pioneers will run in the finals of the 800 meters in sophomore Patrick Peterson (Gloversville, NY), Houghtalen and junior Nicholas Arena (Brewster, NY).  Peterson ran the fastest time at 1:54.66, an IC4A qualifying time.  Houghtalen was right on his heels at 1:55.89 and Nicholas was in at 1:56.91.  In the 400 meters, freshman Warner Cooley (Central Islip, NY) and junior Matthew Lyhne (Wethersfield, CT) qualified for the finals with a times of 50.76 seconds and 50.94 seconds.

The final day of competition will get underway on Sunday morning.

xxxxxxxxxxxx